Овощарство – май През май се увеличава интензивността на слънчевото греене, повишават се средните денонощни температури и количеството на валежите.
Агропрогноза: Очаква ни понижение на температурите и краткотрайни локални валежи
Създаване на насаждения и агротехнически мероприятия за отглеждането им. Разглеждат се о ... Технологии в овощарството на ТС
Агропрогноза: На много места в полските райони се прогнозират валежи
за да получавате всеки петък най-важната седмична информация. За още новини
Разговор с проф. Димитър Домозетов – бивш директор на Института по овощарство в Кюстендил Масовата беритба на череши у нас е в...
Необходимо е да се извършват редовно прегледи и обследвания на културите и да се следи за появата и развитието на болестите и неприятелите.
Да си представим, ако бъде закрит един такъв институт с мащабите и дейностите като вашия, какво ще последва?
втора половина на май пръскане срещу ябълков плодов червей – първо поколение
По дисциплината „Трайни култури“ /част Лозарство/ студентите от специалността Екология и опазване на околната среда получават необходимите знания върху биологията на лозата, както и върху създаването и отглеждането на лозовите насаждения.
Което ме води към втората тенденция: череши за преработка. Там изискванията засега не са толкова високи и към момента просто се изкупуват останалите плодове в България, които не стават за прясна консумация.
Това, което тук можем да произвеждаме и да е перспективно, е да създаваме насаждения от сортове за прясна консумация от т.нар. домашна слива. Най-актуалният сорт през последните години е немския сорт Йофела. Това е вторият сорт в света, който е напълно устойчив на най-важната болест – шарка. Има доста високо съдържание на захари и може да Овощарство се използва освен за прясна консумация и за преработка.
В резултат на това напълно безотговорно отношение производството на плодове у нас намаля драстично. И така от износител, страната ни се превърна във вносител, не само на субтропични, но и на традиционните за нас плодове - ябълки, круши, праскови, кайсии и др.
- Как се управляват такива градини? Напоследък в научните институти работят все по-малко хора, няма и средства за първокласна земеделска техника за обслужване на насажденията.
Comments on “За зеленчуците”